تبلیغات
کمیته علمی آمار دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد - علم نقطه تعادل چیست و چگونه میتواند خوشبختی را برای ما به ارمغان آورد؟؟؟

کمیته علمی آمار دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

روزی می‌رسد كه برای هر شهروند، كارآمد بودن تفكر آماری همان‌قدر ضرورت می‌یابد كه توانایی خواندن و نوشتن

جهت معرفی علم نقطه تعادل کافی است که سری بزنیم به یکی از موتورهای جستجو , مثل گوگل تا برای ما  کلمه تعادل را در اینترنت جستجو و شمارش کند.

از عددی که جلو چشمانمان قرار می گیرد حیرت میکنیم ( عدد  یافته شده حدود 1,390,000 درباره تعادل  ) که نمونه ای از جملات یافته شده در ذیل آمده است که عبارتند از :

) وقتی حضرت عیسی (ع) به امت خود می گوید شمشیرهای خونین خویش را در اقیانوس صلح و محبت بشویید، در تدارك استقرار نهضت خود در نقطه تعادل است.و پیامبر اكرم (ص) وقتی که در فتح مکه فرمان می دهد که نباید حتی یك قطره خون هم از بینی كسی جاری شود . آن هنگام است که نقطه تعادل به عنوان  مركز دائمی نهضت تعیین می گردد.

تافلر می گوید : دانش و تجربه بشر درزمینه تلاش برای جلوگیری از جنگ و تامین صلح بسیار اندک است و درآغاز راه قرار دارد ، هرچند که امکاناتی گسترده موجود است . براین اساس ، فرضیه تعادل ، تلاشی است درجهت تعمیق و تکامل دانش و تجربه بشر درزمینه تامین صلح و امنیت بین المللی .(

همانطور که میدانیم تمام انسانها اعم از دانشمندان و یا مردم عامی , زمانی که واژه تعادل را به کار میبرند ,  معنی کیفیت , مطلوبیت و تکامل از آن استخراج میشود. و مهمتر آنکه اگر از واژه نقطه تعادل استفاده شود , منظور نهایت کیفیت , مطلوبیت و تکامل است. که در همین راستا موسسه بهره وری همه فرزندان زمین قریب به بیست سال تحقیق وآزمایش بر روی مبحث تعادل به این نتیجه رسید که بسیاری از دانشمندان به صورت تک بعدی به بعضی از ابعاد تعادل نیز پرداخته اند. اما در خصوص ابعاد بی شمار دیگر علم و زندگی هنوزهیچ نظریه و یا معادلاتی که بتواند هر یک از آنها را به طور منطقی ارتباط دهد پدید نیامده است تا بتواند این تحقیقات را به طور معقول به یکدیگر پیوند دهد. به همین خاطر موسسه با بدست آوردن معادلات متعدد و در بوته آزمایش قرار دادن  هر یک از  آنها , به این نتیجه رسید که باید برای این موضوع بسیار مهم ,  دستورالعملهای دقیق و  متحدی را جمع آوری کرده و در قالب یک علم ارائه داد. و از آنجائی که والری فیسلوف شهیر فرانسوی می گوید : علم عبارت است از یک سری دستورالعملهائی که صحت آن در عمل به اثبات رسیده است.

 و به تبعیت از دیل کارنگی پدر علم موفقیت که ابتدا در وادی رفتارهای تجربی و کاربردی گام برداشت و آنگاه نتیجه تجریبات چندین ساله خود را تجزیه و تحلیل و آنگاه فرمولهائی را نیز از آن استخراج نمود , علم  نقطه تعادل نیز اینگونه رشد کرده است. لذا در ادامه برای معرفی علم نقطه تعادل می توان گفت که:

علم نقطه تعادل ,  نسخه توسعه یافته  بهره وری است که به آن بهره وری مدرن نیز میگویند که توسط موسسه بهره وری همه فرزندان زمین پایه گذار شده است. این نظریه از جوهر کشی تمام علوم و فنون مختلف پدید آمده و در تمامی عرصه ها همچون , اقتصاد , مدیریت , پزشکی , مهندسی , شهرسازی , هنر , علوم اجتماعی , ... و حتی فضانوردی نیز کاربرد دارد. لذا همانگونه که با دسته بندی شدن عناصر شیمیائی در جدول تناوبی , انقلابی بزرگ در جهان شیمی پدید آمد , این نظریه نیز می تواند با بهره گیری از معادلات خود همه علوم و فنون را طبقه بندی کرده و در تمامی زمینه ها صاحب سبک و یا مکتب گردد ,  تا در ابعاد مختلف زندگی مردم جاری شده  و برای ما انسانها رشد و  رفاه به ارمغان آورد  . و علت پیدایش اختراعات , نوآوریها و فن آوری های بیشماری نیز گردد. چراکه این نظریه همچون درختی است سرسبز و تناور , که ریشه های آن متشکل ازهمه علوم بنیادی بوده و پیکره آن نیز علوم و فنون و هنرهای کاربردی است.

 

 

فرمولهای علم نقطه تعادل , این توانائی را دارد که بر اساس  فطرت ) زبان مشترک انسانها( یک امپراطوری قدرتمند را پدید آورد که از لحاظ کثرت اعضاء همچون سازمان جهانی تعاون و از لحاظ تراکم ثروت مانند سازمان جهانی تجارت باشد. این علم  باتوجه به فرهنگ سازی , میتواند برای حفظ محیط زیست و تحقق صلح جهانی گامهای بلندی بردارد. و امکاناتی را فراهم سازد که تمام انسانها و بخصوص محرومین جهان نیز از آن بهره مند شوند. چرا که  موسسه توانست با کمک  فرمول های نقطه تعادل بدون سرمایه اولیه  در دوران آزمایشی در بخش اقتصاد به گونه ای سیستم های تحت نظارت خود را بهره ور کند که بتوانند محصولات خود را با توجه به حفظ کیفیت به نصف قیمت تقلیل دهند و همه طرفهای قرارداد هم سود ببرند. که این موضوع باعث شگفتی صاحب نظران و مسئولین منطقه گردید.

 

نکاتی چند در مورد دستور العملهای نقطه تعادل

همانطور که می دانیم همه ما انسانها دائما در مورد شناسائی و انتخاب 2 موضوع حیاتی با خود درگیر هستیم که عبارتند از :

1- شناسائی تمام نیازهای انسانها و دیگر موجودات

2- شناسائی محصولاتی که بتوانند نیازهای ما انسانها و دیگر موجودات را پاسخ دهند.

( که در اینجا به اختصار همه انسانها و دیگر موجودات را همه فرزندان زمین مینامیم)

بدین لحاظ علم نقطه تعادل در موارد یاد شده اینگونه اظهار نظر میکند که :

میبایست جهت شناسائی و طبقه بندی نیازهای انسانها که همه ابعاد وجودی آنها , اعم از جسم و روح را شامل میشود , بگونه ای مورد مطالعه قرار داد که نه تنها زندگی انسانها را بر روی این کره خاکی بررسی کند بلکه دامنه آن را  از قبل از تولد و حتی بعد از مرگ نیز مورد مطالعه و بررسی قرار داده و آن را دنبال نماید. که برای پاسخ گفتن به هر یک از این سوالات لازم است محصولاتی را که بتوانند این نیازها را برطرف کنند ,

 

شناسائی , طبقه بندی, اصلاح  , تولید  و آنگا ه ارائه گردند. که البته علم نقطه تعادل خود نیز براین باور است که  محصولی توانا جهت پاسخ گفتن به همه این نیازها خواهد بود.

 

منظور از محصول چیست ؟

محصولات عبارتند از : تمام پدیده های مادی و غیر مادی و یا همه پدیده های سخت افزاری و یا نرم افزاری که به شکلی بتوانند مستقیما و بدون واسطه حداقل یکی از نیازهای مادی و یا غیرمادی ما را برطرف نمایند.  که این محصولات عموما به نامهای ذیل در زندگی ما جاری هستند:  کالا , خدمات , هنر ,  علوم , فنون و یا هر گونه دستورالعملهای کاربردی که بتوانند به نوعی در زندگی ما انسانها جاری شده و حداقل یکی از نیازهایمان را بدون واسطه برطرف کند.

نکته : پدیده های دیگری نیز وجود دارند که با واسطه به ما خدمات داده و نیازهای مارا برطرف میکنند که در علم نقطه تعادل به آنها ابزار میگویند.

برای یافتن بهترین پاسخها برای نیازهایمان لازم است به ترتب اولویت مراحل ذیل را دنبال کنیم

مرحله اول :

1- شناسائی محصولات و قرار دادن هر یک از محصولات در مقابل نیازها.

2 – طبقه بندی کردن و جمع آوری کلکسیون بهترین محصولات و ابزارها .

مرحله دوم :

3- ایجاد بانک اطلاعاتی , جهت اطلاع رسانی پیوسته به مردم

4- ارائه امکانات جهت استفاده بهینه از محصولات

مرحله سوم :

5- استاندارد سازی و  اصلاح محصولات

6 - تولید محصولات

دانشگاه رهبران فردا ومنشور طلائی ستارگان زمین

دانشگاه رهبران فردا میتواند مبحث گفتگوی تمدنها را به صلحی جهانی و پایدار پیوند زند و برای آموزش رهبران آینده باید به منتخبی از بزرگان جهان که انتظار رهبری جامعه از آنها می رود بر اساس منشور طلائی ستارگان زمین آموزش داد. و لازم به توضیح است که :

منشور طلائی ستارگان زمین به یک سری از دستورالعمل ها و راهکارهای اساسی و کاربردی میگویند که برای مهاجران طراحی و ارائه گردیده است . و هدف آن به کمال رسیدن مهاجران زمین بوده که منطبق برنقطه تعادل می باشد . که به طور جامع و کامل در دانشگاه رهبران فردا به ترتیب اولویت در ابتدا به نخبگان جامعه بشری آموزش می دهد. و آن زمان , بزرگانی چون جلالی , تافلر , آنتونی رابینز , وین دایر و .... بر پایه استانداردهای نقطه تعادل که همانا منشور طلائی ستارگان زمین است رهبران فردا را آموزش خواهند داد. تا دنیائی پر از عدل و داد ساخته شود.و همه فرزندان زمین باید برای رشد وشکوفائی همه ابعاد وجودی خود در غالب مهاجران زمین به سوی خوبی ها که همانا نقطه تعادل است حرکت کنند. و از آنجائی که همواره بهترین ها در نقطه تعادل یافت می شوند لذا به مهاجران توصیه میگردد که به متعادل ترین نقاط زمین مهاجرت کنند و زندگی واقعی را از آنجا آغاز و سپس ادامه دهند.تا بدون آنکه لازم باشد انرژی زیادی را صرف امور جزئی و غیر ضروری کنند ( مثل غلبه یافتن بر بدی آب و هوای محیط زندگی) , به اصول مهم زندگی بپردازند و آنگاه پروژه ای معتدل را آغاز کنند.

پروژه معتدل , محصول معتدل و هدف معتدل

بر اساس دکترین علم نقطه تعادل محصول یا هدفی معتدل است که میزان امکانات و سرمایه های موجود را برای رسیدن به آن هدف و یا محصول را متناسب تشخیص دهد. و لازم به ذکر است که در پروژه معتدل همواره نتیجه ای که آخرکار بدست می آید از نظر کیفی و کمی بیشتر از همه هزینه ها و داده هاست. که در این صورت همیشه نتیجه نهائی برای سرمایه گذاری مطلوب و رضایت بخش است. در این گونه پروژه ها یا اینکه ما اصلا در منطقه صفر قرار نمیگیریم و یا اینکه اگر برای این عملیات  منطقه صفر در نظر گرفته شده باشد , همواره انرژی , سرمایه و مدت تعیین شده در این پروژه متناسب است با توانائی از پیش تعیین شده ما.

توضیح اینکه : منطقه صفر به موقعیتی گفته می شود که متولی پروژه برای رسیدن به هدف و یا محصول مورد نظر لازم باشد همچنان صبر کرده و از منابع محدود و یا نامحدود  خود هزینه نماید.

در ادامه لازم به ذکر است که ممکن است طبق ارزیابی دکترین نقطه تعادل برای اجرای یک پروژه و عملیات مهندسی سالها طول بکشد تا بتوانیم از منطقه صفر عبور کنیم . اما باز هم برای ما مطلوب و رضایت بخش باشد. چرا که منطبق بر امکانات , سرمایه و زمانی است که ما میتوانیم در این راه سرمایه گذاری کنیم. به همین دلیل است که این پروژه معتدل است. حال بر خلاف پروژه معتدل , اگر برای محصول و یا هدفی , منطقه صفر پیش بینی گردد اما منطبق بر توانائی و زمان مورد نظر ما نباشد ( هرچند کم و کوتاه ) این پروژه غیرمعتدل است و اگر ما با همین بضاعت اقدام کنیم یا اصلا به هدف  نمی رسیم و یا اینکه نتیجه نهائی برای ما مطلوب و رضایت بخش نیست.

به همین دلیل است که بعضی از کشورهای قدرتمند و سیاستمدار مثل انگلستان و آمریکا پروژه هائی را تدارک میبینند که سالهای سال طول میکشد اما باز هم نتیجه آن برایشان مطلوب و رضایت بخش است. اما درعوض بعضی از کشورهای ضعیف نیز هستند که قادر به انجام حتی یک پروژه کوچک و کم اهمیت هم نیستند. و ناچارند بخش اعظمی از دارائی های خود را بدهند تا آن پروژه توسط قدرتهای بزرگ انجام پذیرد.

همانطور که در معادله عمومی نقطه تعادل آمده است ما معتقدیم که همواره باید اطلاعات با امکانات ترکیب شوند تا به مطلوبیتی ارزشمند برسیم لذا برای دسترسی آسان  و مطلوب به امکانات مورد نیاز لازم است که کامل ترین گروه زنجیره ای در سطح جهان بوجود آید. حال باید ببینیم که این گروه زنجیره ای چیست و چگونه عمل میکند .

 

منظور از کامل ترین گروههای زنجیره ای چست؟

نظر به اینکه در حال حاضر گروههای زنجیره ای مثل هتلها هیلتون ,شرایتون , رستورانهای  مک دو نالد , پوشاک هاکوپیان و ...  وجود دارند اما اصلا قادر نیستند که همه نیازهای ما انسانها را برطرف نمایند.  زیرا با اینکه زنجیره ای هستند اما تک بعدی و تک محصولی میباشند. و هر کدام به تنهائی می تواند تنها یک نیاز ما را پاسخ گوید. و  البته اطمینان هم نداریم که قیمتهای آنها به تناسب محصولات ارائه شده آنها متناسب است , یا  خیر ؟! اما دستورالعملهای نقطه تعادل میگوید بهتر است تمام نیازهای همه انسانها را در قالب اصناف گوناگون بر اساس برطرف نمودن هریک از ابعاد و نیازهای انسانها طراحی شود و تحت یک مدیریت واحد همچون سازمان ملل رهبری گردد. و برای پوشش دادن هریک از ابعاد و جودی انسانها یک صنف عرضه کننده محصول قادر نیست که به طور کامل آن بعد مورد نظر را پوشش دهد. لذا می بایست هر یک از عرضه کنندگان محصولات در قالب یک کمیته , گروه , کانون , کلینیک و یا یک باشگاه به طور پیوسته و منسجم و زنجیره ای به امور مربوطه بپردازند.

مدیریت وبلاگ

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :Powered by WebGozar