تبلیغات
کمیته علمی آمار دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد - اول آبان؛ روز آمار و برنامه‌ریزی

کمیته علمی آمار دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

روزی می‌رسد كه برای هر شهروند، كارآمد بودن تفكر آماری همان‌قدر ضرورت می‌یابد كه توانایی خواندن و نوشتن

پنجشنبه 30 مهر 1388


اول آبان؛ روز آمار و برنامه‌ریزی

نویسنده: احسان زعفرانیه   طبقه بندی: عمومی، 

هر نهاد وسازمانی جهت برنامه‌ریزی و نظم بخشیدن به امور داخلی و ارائه بهتر وظایف خود نیاز به وسیله‌ای دارد تا موفق عمل کند و این نیاز همانا تهیه و تنظیم آمار است.

آمارشاخه‌ای از ریاضیات است كه در آن با به دست آوردن نتایجی از یك سری داده ها سروكار داریم. برای مثال، تعداد خانوارهایی كه در چند خیابان زندگی میكنند را به دست آورده و از آن یك سری نتایج استخراج و استحصال میشود.

در نگاه كلی، آمار را میتوان وسیله ای جهت سامان بخشیدن به اموری دانست كه در ابتدا هیچ نظمی ندارند و اگر هم نظمی دارند، به صورتی جزیی در آنها دیده می‌شود. تهیه آمار و استخراج نتایج نهایی از آنها در واقع كمكی است به نظم دادن و ترتیب یا فقه نمودن امور دراز مدت كه در كوتاه مدت نتیجه بخش نیستند و به برنامه‌ریزی جامعی نیاز دارند تا هر زمان بتوان با استناد به این برنامه ریزی‌های مكتوب، گوشه‌ای از كار را به پیش برد.

مستند سازی سوابق آمارهای رسمی و تهیه راهنماها، پرسشنامه‌ها ونتایج طرح‌های آماری رسمی مربوط به گذشته علاوه بر آنکه به روشنتر شدن حافظه تاریخی هر ملت نسبت به گذشته خویش کمک می‌نماید، می‌تواند برای برنامه‌ریزان و سیاستگذاران با شبیه‌سازی شرایط اجتماعی و اقتصادی گذشته آثار برنامه‌ها و سیاست های دردست اجرا را پیش بینی نماید از اینرو شناخت گذشته دارای اهمیتی برابر با شناخت وضیعت حاضر است.

از آنجا که تصمیم گیران و سیاستگذاران زمان بسیار کمی رابرای تجدید نظر در تصمیمات خود و یا اصلاح و متوقف نمودن آنها دراختیار دارند و درموقعیتهای اضطراری باید بسیار سریعتر از گذشته عکس العمل نشان دهند، لذا نظام آمار ملی بعنوان جزئی از نظام اطلاعات ملی باید دارای آنچنان کارآیی باشد که بتواند در زمان مناسب اطلاعات و آمار صحیح و بهنگام رادر اختیار تصمیم گیران قرار دهد.

نظام آماری به دوطریق می تواند به این وظیفه عمل کند:

1- ازطریق تحلیل آمارهای مربوط به گذشته

2- باتهیه آمار و اطلاعات بهنگام از وضعیتهای جاری

آمار در برنامه‌ریزی مدیریت و نظارت برنامه های مراقبتی بهداشتی نیزاز اهمیت اساسی و بنیادی برخوردار است. تردیدی نیست كه خدمات بهداشتی را بدون درنظر گرفتن حقایق آماری نمی توان به طور موثر اجرا كرد. چنانچه اطلاعات و داده ها به شبكه‌های تصمیم گیری ناقص باشد، درجه اطمینان نسبت به تصمیم اتخاذ شده كمتر خواهد بود. امروزه عمل تصمیم گیری در اداره امور سازمانهای بهداشتی و درمانی باید روی بررسی های علمی و آماری و اطلاعات تردیدناپذیر استوار باشد چرا كه ارسال اطلاعات نادرست و نابهنگام از اوضاع بهداشتی و درمانی مردم از دور افتاده‌ترین نقاط تا نزدیكترین آنها منجر به اخذ تصمیمات نابجای سیاست‌های بهداشتی كشور خواهد شد.

مدیریت وبلاگ

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :Powered by WebGozar